Růže pro Algernon

28. dubna 2015 v 17:05 | Marie |  Úvahy, slohovky a práce ze školy...
Vůbec nepochybuji o tom, že Vás titulek tohotu článku zaskočil. Možná si říkáte, co to vlastně je ta Růže pro Algernon, možná si říkáte, že to bude nějaká povídka, ale to se mýlíte, nejsem ten typ, který píše příběhy. Toto je opět jedna z mých slohovek, kterou jsem musela stihnout zpracovat myslím minulé úterý do pěti, nebo deseti minut. A myslím, že se mi celkem povedla, nehledě na to, že tento článek je opět ve formě slohovky, ketrá se odvíjí ve sci-fi sféře.
Předem upozorňuji, že pokud jste knihu nečetli a nechcete žádný spoiler, tak pozor, jelikož v tomto článku vám může být něco prozrazeno.

Růže pro Algernon je vemi zajímavý příběh. Jelikož jsem nebyla ve škole, když se četla knižní verze, tak jsem měla alespoň tu možnost, že jsem si knihu mohla poslechnout ve formě mluvené.
Hlavní postava Charlie, byl velmi zajímavý. Hned mně upoutal jeho charakter a to jak postupně začal uvažovat, ale to předbíhám. Příběh začínal tím, že Charlie byl vybrán, aby mu bylo navýšeno IQ. Jeho původní IQ 65 se mělo díky operaci zlepšovat a zlepšovat, až by měl dosáhnout IQ 160. Ovšem, operace spočívala v tom, že mu doktoři k mozku přidali část mozku nějakého chytrého člověka, navíc Charlie měl být prvním člověkem, ketrý tuto operaci podstoupí. Zatím se tento "pokus" zkoušel jen na zvířatech. Jedno takové zvířátko v příběhu vystupuje, je to bílá myška Alegrnon.
Zprvu bylo vidět, jak byl Charlie negramotný, sice jsem příběh nečetla, ale i mluvená forma byla velmi výstižná. Ten zbůsob mluvení byl otřesný. To se ale postupem času opravdu měnilo. Charlieho inteligence se pomalu zvyšovala. Vše začalo tím, že vyhrál v bludišti a tím Algernon porazil, dále začal uvažovat, jaké jsou vztahy a pouta mezi lidmi, později se začal zlepšovat v učení, až nakonec pochopí, že jeho takzvaní "přátelé" nejsou přátelé. Charlie se stihne i zamilovat a vše se zdá být perfektní. Ale jak se říká, vše krásné netrvá věčně. Jednoho dne začnou doktoři pozorovat, že s myškou Algernon, která pokus podstoupila jako první, se něco děje. Začala být agresivní a začala hloupnout. Nakonec Algernon zemře. Charlie jí pohřbí na zahradě s tím, že mu začne docházet, že i jeho IQ se začne pomalu, ale jistě snižovat.
Konci jsem moc nepochopila, ale i tak bych Vám ho neřekla. Charlie začne být jiný, jeho povaha se začne měnit, ani jeho způsob uvažovaní nemá dlouhého trvání. IQ se mu začíná snižovat, tak jako Algernon.
Tak, konec příběhu Vám neřeknu, to si tu knihu přečtěte sami :) . Teď moje recenze.
Příběh pro mně byl velkým neznámým, ale prostě nešlo se od něj odpoutat. Růže pro Algernon je ten typ románu, který ve vás zanechá stopy a vy musíte pořád přemýšlet nad tím, v čem pro vás kniha byla jedninečná. A jaký je můj názor na tu operaci? Já bych s tím nesouhlasila, i kdybych byla sebehloupější. Lepší je být hloupý nevědět, jak je život krutý, než být chytrý a muset překonávat ty nástrahy. Navíc vědět, že navýšení vaší inteligence nebude mít dlouhého trvání musí být příšerné. Můj názor zní jasně. Nikdy v životě...
A jaký je Váš názor na tento známý román? Četli jste ho? Tak nad čím váháte? Pochlubte se v komentářích, nebo pište na ask, nebo na mail: mariehorse@seznam.cz . Tak pište a ahoj :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lopol Lopol | 28. dubna 2015 v 18:09 | Reagovat

Ahoj. Knihu jsem nečetl, ale viděl jsem film. Je to zajímavý příběh. Jen se chci zeptat jaký měla hl. postava důvod k tomu aby si nechal zvýšit IQ? Však kdyby měl IQ 65, tak by neřešil jestli je chytrý nebo ne.. Jinak já bych toto taky nepostoupil

2 Marie Marie | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 19:27 | Reagovat

[1]: On k tomu důvod neměl, jelikož jeho IQ bylo takové, jaké bylo, tak věci neřešil. Ti doktoři potřebovali člověka, na kterém by to vyzkoušeli a ta učitelka, která Charlieho učila ho doporučila. On v podstatě souhlasil se vším :/

3 Lopol Lopol | 28. dubna 2015 v 21:13 | Reagovat

Ach tak, myslel jsem si to. Děkuji za odpověď :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama